Unikátní motokárové závody na autodromu v Sosnové

102 jezdců honilo Erika Janiše, ale marně

Autodrom Sosnová u České lípy hostil 16. a 17. července motokárové závodníky nejtěžší kvalifikační skupiny mistrovství Evropy třídy ICA (motokáry s motory objemu 100 ccm bez převodovky), jakož i juniorskou třídu ICA obdobných technických poarametrů, určenou pro jezdce do 15 let. Rozsahem a účastí se jednalo o zcela unikátní akci, kterou historie našeho motokárového sportu nepamatuje. Mezinárodní motokárová federace CIK-FIA pověřila české pořadatele uspořádáním středoevropské kvalifikace mistrovství Evropy poprvé, je jistě potěšující, že se organizátoři ze Sosnové zhostili svého úkolu dobře.

Nás ovšem především zajímají výsledky a to, jak si vedli čeští závodníci. Startovní pole třídy ICA čítalo neskutečných 103 závodníků, bylo mezi nimi např. osmačtyřicet Italů, což už samo o sobě dokazuje, jak těžká byla konkurence v nejrozšířenější světové třídě. Kromě Sosnové se konaly ve stejném termínu kvalifikace pro severskou skupinu a pro skupinu, v níž bojovali závodníci z Francie, Španělska a Portugalska. Z každé skupiny postupuje čtyřiadvacet nejlepších do finálového závodu ME, který se uskuteční 21. srpna v italském Lecce.


Od prvních tréninků se závody v Sosnové vyvíjely velmi nadějně pro české barvy. A to i ve třídě ICA-J, v níž se v soutěži 68 jezdců úspěšně prosadilo několik našich jezdců . Libor Toman si dokonce dokázal vybojovat pro první finále pole position, celkovým vítězem se pak stal Zdeněk Groman z týmu KVS Racing. Velmi dobrý výkon podali i Lucie Panáčková a Michal Procházka. Všichni jmenovaní si zajistili účast v evropském finále.

Skutečným vrcholem třídenního zápolení byly závody kategorie Intercontinental A , v níž se jedinečně prosadil teprve sedmnáctiletý Erik Janiš, přestože v této třídě startoval poprvé. Je totiž plně zaměřen na kategorii Intercontinental C (125 ccm s převodovkou), v které po čtyřech ze šesti závodů vede průběžné pořadí mistrovství Evropy. Špičkovou techniku – podvozek BIREL s motorem TM mu připravuje Josef Kališ se svým JOKA týmem a pro závod v Sosnové přiložil ruku k dílu i Orion Racing Litomyšl.

Sítem pěti kvalifikačních jízd prošel Erik Janiš bez zaváhání, na rozdíl od řady favoritů. Do prvního finálového závodu startoval ze šesté pozice, brzy se protlačil na třetí místo a tvrdě útočil na druhého Kristapse Meterse z týmu KVS. První v cíli byl Nicholas Risitano, juniorský mistr Evropy z roku 2002. O vyrovnanosti startovního pole snad nejvíc svědčí tento fakt: v měřeném tréninku se do jedné sekundy vtěsnalo 86 jezdců!

Před druhou finálovou jízdou se na Janišově motokáře pilně pracovalo a výsledek byl vidět! Během několika okruhů se Erik usadil v čele a s přehledem vodil celé startovní pole. V závěru závodu ho sice krátce předjel Meters, ale Erik se v technické pasáži tratě okamžitě revanšoval a vedení uhájil až do cíle. Prvním gratulantem byl Erikův starší bratr Jarek. A v závodnickém nebi se jistě spokojeně usmíval otec obou chlapců Jaroslav Janiš, který tragicky zahynul při autonehodě před čtyřmi lety. Erik se také dočkal diváckých ovací, jaké ještě při závodech v domácím prostředí nezažil. Zcela zaslouženě, prosadil se proti 102 závodníkům z 11 zemí a plně prokázal svůj velký talent.

(pfn)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *