MS KZ + SC KZ2 Varennes 2013

jk1_8083Historicky první Mistrovství světa ve třídě s převodovkou proběhlo minulý víkend na okruhu ve francouzském Varennes sur Alier. Na startu se sešlo 38 jezdců  MS třídy KZ, 86 jezdců  SC třídy KZ2 a 23 jezdců Academy Trophy. Závodu identických motokár – Academy Trophy (obdoba projektu Easykart) byl věnován pořadatelem stejný prostor jako MS KZ a to včetně TV přenosu!!! Součástí závodního víkendu byla  prezentace historických motokár, které se zúčastnili  také čeští zástupci  – Petr Hyrman a Jan Jukl. Jejich motokáry budily zaslouženě velkou pozornost. České barvy ve Varennes reprezentovali: Patrik Hájek/Praga/Iame ve třídě KZ, Jan Midrla/Birel/TM, Radim Maxa/Praga/Iame, Martin Doubek/ART GP/TM a Michal Jílek/Birel/TM – všichni ve třídě KZ2. Velmi dobře si vedli především Patrik Hájek a Jan Midrla, kteří se pohybovali již od volných tréninků na špičce svých tříd. Jan Midrla lehce zaváhal v měřeném  tréninku (vyjel později a začalo pršet), v průběhu  šesti kvalifikačních rozjížděk však dokázal vše napravit a do prefinale startoval z první řady (viz. video níže). Druhé místo v cíli prefinale pak znamenalo start do finále z druhé řady. Ve finále se Jan Midrla  pohyboval od začátku v čelní skupině a v předposledním kole se mu podařilo probojovat na třetí místo. Bohužel o chvíli později byl vyražen z trati jezdcem Habulinem a závod nedokončil. Po kolizi nedojel také další účastník finále KZ2 Radim Maxa. Kolizím se nevyhnuli ani Michal Jílek – byl odstoupen z 20 místa prefinale a Martin Doubek, kterému chyběly k postupu do prefinale 2 body. Smůlu měl i Patrik Hájek, který  startoval do finále MS třídy KZ ze druhé řady a závod  nedokončil po kontaktu v prvním kole.  Mistrem světa se stal Max Verstappen/CRG/TM, Super Cup KZ2 vyhrál Dorian Boccolacci/Energy/TM a celkovým vítězem Academy Trophy je Maxime Potty.  Kompletní výsledky najdete zde.